Rozpoczynamy instalację

Aby rozpocząć instalację WordPress wystarczy, że wpiszemy w przeglądarce internetowej adres naszej domeny, ja na potrzeby tego poradnika instalację będę wykonywał w domenie kurs.kolosowsky.pl Po wejściu na stronę zainicjowany będzie prosty instalator w języku Polskim, który poprowadzi Cię za rękę 🙂

Ręczna instalacja WordPress - krok 1
Ekran powitalny instalatora, aby rozpocząć instalacje WordPress kliknij w przycisk „Zaczynajmy!

W pierwszym kroku instalator przypomina o przygotowaniu danych dostępowych do bazy danych, która zostanie przygotowana do obsługi WordPress. Jeżeli mamy już przygotowane wszystkie dane, przechodzimy do kolejnego etapu instalacji klikając na przycisk „Zaczynajmy!

Ręczna instalacja WordPress - krok 2
Krok 2 instalacji WordPress – w formularz należy podać dane dostępowe do serwera bazy danych MySQL

W drugim kroku należy wypełnić formularz danymi dostępowymi do utworzonej wcześniej bazy danych MySQL. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na pozycję Prefiks tabel, jeżeli w utworzonej bazie danych będzie zainstalowana jedna kopia WordPress pole to możemy pozostawić z domyślną wartością. W przypadku, kiedy w ramach jednej bazy danych chcesz zainstalować więcej niż jedną kopię skryptu prefiks tabel dla każdej instalacji powinien być unikatowy np. wp2_

Po uzupełnieniu formularza prawidłowymi danymi dostępowymi do bazy danych MySQL możemy kontynuować instalację przyciskiem „Wyślij„. Jeżeli podane dane są prawidłowe i nie wymagają korekty, Twoim oczom ukaże się wiadomość informująca, że WordPress jest już połączony z bazą danych. Aby przejść do kolejnego etapu, kliknij w przycisk „Uruchom instalację„.

Ręczna instalacja WordPress - krok 3
Krok 3 instalacji WordPress – potwierdzenie połączenia z bazą danych

W kolejnym, czwartym kroku, należy wypełnić formularz dotyczący podstawowych informacji dotyczącej nowego serwisu oraz danych głównego administratora, który będzie zarządzał stroną. Zwróć uwagę, że WordPress sam sugeruje dla Ciebie wybór bezpiecznego hasła. Jeżeli jednak chciałbyś, aby hasło dostępowe dla głównego administratora było inne zaznacz wygenerowane hasło oraz wprowadź swoje.

Ręczna instalacja WordPress - krok 4
Krok 4 instalacji WordPress – podstawowe informacje dotyczące strony WWW

Jeżeli wypełnisz już wszystkie informacje takie jak tytuł strony, login oraz adres e-mail dla konta administratora, możesz przejść do finalnego etapu instalacji. W tym celu kliknij na przycisk „Zainstaluj WordPressa„. I to już wszystko, Twoim oczom ukaże się potwierdzenie zawierające przycisk, który przekieruje Cię do ekranu logowania.

Ręczna instalacja WordPress - krok 5
Krok 5 instalacji WordPress – podsumowanie instalacji

Po kliknięciu na przycisk „Zaloguj się” zostaniesz przekierowany do ekranu logowania. Aby zalogować się do Kokpitu administratora, musisz podać login oraz hasło, które utworzyłeś w kroku 4.

Ekran logowania WordPress
Aby zalogować się do Kokpitu podaj login oraz hasło przygotowane w kroku 4

Po poprawnym zalogowaniu, twoim oczom ukarze się domyślny Kokpit WordPress, w którym możesz zarządzać swoją stroną.

Kokpit WordPress
Kokpit – czyli panel administratora strony

Jak widzisz, instalacja WordPress nie jest wcale taka trudna. Jeżeli jednak masz problemy z procesem instalacji lub budowy swojej witryny, napisz do mnie a na pewno Ci pomogę 🙂